Zabierz dziecko do teatru.Z czym kojarzy Ci się teatr? Hmm...Może z eleganckim strojem, sztywną atmosferą, długimi oklaskami, Hamletem, niewygodnymi fotelami, ciemną salą, za dużym kapeluszem Pani z pierwszego rzędu? A z czym kojarzy Ci się teatr dla dzieci? Z wielkimi i zakurzonymi kukłami, pacynkami, klaunami, tandetną scenografią? Jeżeli trafiłam choć w małym procencie w Twoje skojarzenia to gwarantuje Ci, że po odwiedzeniu Teatru Małego Widza zmienisz zdanie.

Obserwuję nerwowo, że dzisiaj głównie atakuje się dzieci tandetnymi, nie pobudzającymi wyobraźni zabawkami zabierając im jednocześnie świeżość i delikatność ich dzieciństwa.  Natomiast TMW uwielbiam właśnie za to, że jako instytucja kulturalna wspomaga dzieci w wyrabianiu ich  poczucia estetyki, ładu i harmonii poprzez obcowanie z prawdziwą sztuką.

Czy TMW jest miejscem tylko dla dzieci? Nie! Ja na obu sztukach, bawiłam się znakomicie! Dziecko w Teatrze Małego Widza traktowane jest z szacunkiem zarówno przed, w trakcie jak i po przedstawieniu. Wspaniały kącik zabaw wypełniony ciekawymi, dobrymi jakościowo zabawkami, piękne i " ciepłe "wnętrza, miękkie poduszki zamiast krzeseł, lekko przygaszone światła a nie całkowita ciemność czy w końcu profesjonalizm aktorów i długa, swobodna zabawa z nimi po przedstawieniu sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe. 


W miniony weekend mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie "Warzywa są z kosmosu" biorące udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych "Take part in art". W ramach festiwalu aż do grudnia na deskach Starej Prochowni w Warszawie będziemy mogli podziwiać teatry dla najmłodszych z całej Europy. TU znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące repertuaru. 

Pewnie zastanawiacie się po co zabierać najmłodszych do teatru? Czy małe dziecko może być pełnoprawnym uczestnikiem kultury? Otóż Teatr Małego Widza podczas Festiwalu "Take part in art" właśnie na takie pytanie będzie odpowiadał. Polski akcent festiwalu czyli sztuka "Warzywa są z kosmosu" to przezabawna opowieść o dziecięcej fascynacji światem. Jest przecież tyle ciekawych warzyw! Ich kolory, struktury, fikuśne kształty zachęcają do zabawy i pobudzają wyobraźnie. Bo kto wymyśliłby, że z warzyw można zbudować statek kosmiczny? Tylko dzieci. Zatem pozwólcie dzieciom być częścią sztuki: śmiać się, próbować, bałaganić, marzyć i tworzyć. Wszytko to dozwolone jest właśnie w Teatrze Małego Widza. Zabierzcie swoje dzieci do teatru!

http://www.takepartinart.pl/

1 komentarz:

  1. No proszę, świetny pomysł. Widzę, że przy tym każdy może się dobrze bawić.

    OdpowiedzUsuń