Kiedy do logopedy? Prawidłowy stan mowy dziecka 3 letniego.


Czy moje dziecko mówi poprawnie? Czy powinnam zabrać je do logopedy? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców na różnych etapach rozwoju dziecka.

W krótkich i rzeczowych zestawieniach postaram się wyjaśnić jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój mowy dziecka 3letniego.
Wymowa trzylatka jest "słodka", rozśmiesza, rozczula, itp. Należy pamiętać jednak aby nie naśladować i/lub nie śmiać się z dziecka. Wypowiedzi dorosłych są wzorem dla malucha i powinny być zawsze poprawne i pełne oraz wymówione prawidłowo. Dziecko 3letnie ma już rozwinięty słuch fonematyczny co oznacza, że potrafi zróżnicować wymowę prawidłową mimo, że jego możliwości nie pozwalają mu jeszcze poprawnie niektórych wyrazów wypowiedzieć. Na pewno jako rodzice spotkaliście się z tym, że dziecko poprawia naśladującego go dorosłego " nie mów tak: to nie ziegalek tylko ziegalek." Nie może jeszcze poprawnie wymówić wyrazu, ale wie, że nie jest wymówiony poprawnie.

* zestawienie powstało z pomocą książki dr Danuty Emiluta- Rozya Wspomaganie rozwoju mowy dziecka w wieku przedszkolnym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza