Papierowa mama.Otworzyłam dzisiaj oczy i zobaczyłam szczerbaty uśmiech i rozczochrane włosy. Cudownie jest zyskać takie święto. Cudownie jest być Mamą i móc dzisiaj świętować.

Nie jestem jednak Mamą doświadczoną. Jeżeli w macierzyństwie istniałyby rocznice takie jak w małżeństwie to pewnie mogłabym nazywać się papierową Mamą. Papierowa Mama wie wszystko o Tadziu i stara się wychowywać go głównie sercem, ale czasem potrzebuje innej Mamy. Niekiedy swojej Mamy żeby się wygadać, czasem Teściowej żeby się poradzić a czasem po prostu Mamy-koleżanki żeby się spotkać i napić kawy. Dlatego też ogromnym skarbem są dla mnie mamy, które spotykam na swojej drodze. Cudowne matki, piękne i mądre kobiety. Każda jest inna i każda na swój sposób niesamowita. Przedstawiam Wam sylwetki kilku wspaniałych Mam, które mnie inspirują i pomagają lepiej zrozumieć moje macierzyństwo.

1. Moja "najwłaśniejsza" Mama.
Prawie rok temu po porodzie spojrzałam na Mamę z podziwem. Też to przeszła. I przez 25 lat się nie skarżyła?! A w Jej opowieściach są tylko same piękne wspomnienia.
Zawsze dużo ze mną rozmawiała i tak zostało do dziś. Mama mądra, wyrozumiała i cierpliwa. Sporo ze mną przeszła ;) Dzielnie znosiła rozterki mojej młodości. Zawsze była obok. Bardzo Ją kocham.


2. Mama od prawie dwóch lat. Teściowa.
Realizowała założenia rodzicielstwa bliskości w czasach kiedy nikt o tym nawet nie słyszał. Mama mądra i wrażliwa. A przede wszystkim Mama, która wychowała najlepszego Męża dla mnie. I to wspaniale wychowała.


3. Marysia
Pamiętam jak odwiedziłam Ją w szpitalu po narodzinach pierwszego dziecka. Widziałam w Jej oczach lekkie przerażenie. Zrozumiałam ten stan dopiero rok temu. ;) Zawsze podziwiam Jej spokój, nawet w tych bardzo trudnych sytuacjach. Uwielbiam Jej pokrzepiające smsy i rady na macierzyńską codzienność. Mama odważna i wrażliwa. Jest dla mnie jak siostra. Doskonale mnie zna.

Co jest dla Ciebie najpiękniejsze i najtrudniejsze w macierzyństwie? 
Chyba i najpiękniejsze i najtrudniejsze jest to, że dzięki macierzyństwu cały czas się zmieniam, że poznaje siebie, że uczę się, że nie wszystko jest tak jak ja chcę; pełna dyspozycyjność i niesamowita bliskość; wieczne zmaganie, które nie przekreśla miłości a wręcz ją buduje.
4. Yordanka
Najlepsza bułgarska Mama w Polsce. Mama Weroniki, Kaliny, Kamena i najprawdopodobniej Marty (w brzuchu). Mama mądra, pracowita i odważna. Nie boi się macierzyństwa i odpowiedzialności. Skarbnica porad laktacyjnych i nie tylko.

Co jest dla Ciebie najpiękniejsze i najtrudniejsze w macierzyństwie?
Najpiękniejsze dla mnie jest, kiedy dziecko się do mnie uśmiecha i mnie przytula i jak mówi mi,że mnie kocha. A najtrudniejsze: poczucie,że nie jestem do końca dobrą matką, wyrzuty sumienia oraz czasami brak cierpliwości.5. Agnieszka
Mama Basi. Prawie "bliźniacza" Mama (Basia urodziła się w sierpniu a Tadek w czerwcu). Razem spacerowałyśmy wąwozem w Kazimierzu tocząc przed sobą wielkie brzuchy. Razem wznosiłyśmy sylwestrowy toast "niepiwem" Karmi. Przeżywałyśmy nawzajem swoje porody. Macierzyństwo nas zbliżyło. Mama mądra, troskliwa i odważna. Uwielbiam wspólne wyjazdy i rozwiązywanie macierzyńskich dylematów na spacerach w Łazienkach.

Co jest dla Ciebie najpiękniejsze i najtrudniejsze w macierzyństwie?
Najpiękniejsze w macierzyństwie - samo dziecko które kocha mnie i ufa mi tak jak nikt na świecie (bezwarunkowo i pomimo moich wszystkich wad i błędów) - ta miłość zadziwia mnie każdego dnia. Najtrudniejsze - ja sama - moja codzienna walka z moim brakiem cierpliwości, sennością, zmęczeniem, egoizmem, chęcią zrobienia czegoś tylko dla siebie.
6. Katjuszka
Właścicielka kantorka. Mama blogująca i to pięknie blogująca. Mama nowo poznana a jednak wydaje mi się, że znam Ją od lat. Zakochana w swojej Mai. Podziwiam za wyczucie, gust, klasę i piękne zdjęcia.

Co jest dla Ciebie najpiękniejsze i najtrudniejsze w macierzyństwie?
Najtrudniejsza rzecz w macierzyństwie to dla mnie choroby Mai, przeziębienia, a nawet zwykły katar. Najchętniej wzięłabym wszystkie jej cierpienia na mnie. Natomiast najpiękniejszą rzeczą jest jej uśmiech. Bezinteresowny. Szczery. Dla nas.Jest jeszcze wiele Mam o których chciałam Wam opowiedzieć (np. Asia, Dagmara, Emilka!), ale różne przeciwności losu i brak czasu na to nie pozwoliły. Starałam się pokazać jak jesteśmy wyjątkowe. Jak wielka siła tkwi w słowie Mama. Mimo, że czasem mamy kryzysy, nie chce nam się i mamy ochotę uciec od naszych dzieci na koniec świata to i tak zasługujemy na takie piękne wiosenne święto. Wszystkiego najlepszego Drogie Mamy!
8 komentarzy:

 1. Każda mama jest wyjątkowa na swój sposób.. a w oczach własnego dziecka to już na pewno :) Sama staram się być dobrą matką.. taką, którą moja Maja sama chciałaby zostać w przyszłości.. :)
  Ty z pewnością jesteś taką mamą :)
  Powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już samo to co piszesz świadczy o tym,że jesteś super mamą :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję :)

   Usuń
 2. Przepiękny wpis! Wielkie buziaki dla wszystkich Twoich mam :-)!

  OdpowiedzUsuń